Jak uzyskać prawo do działki w ROD

Działkę w ROD im. Jana Kochanowskiego w Pruszczu Gdańskim można nabyć na dwa sposoby:

1. NABYCIE DZIAŁKI OD ZARZĄDU ROD – zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD – możliwe jest tylko wówczas, gdy w ogrodzie jest wolna działka (podstawa prawna: art. 27 ustawy o ROD).

Zapytania o wolne działki w ROD im. Jana Kochanowskiego w Pruszczu Gdańskim prosimy kierować na adres e-mail: rodimkoch@gmail.com. Nie prowadzimy listy oczekujących na działkę.

W przypadku, gdy na terenie danego ROD jest wolna działka (działka nie ma prawnego użytkownika), Zarząd ROD zawiera umowę dzierżawy działkowej z osobą ubiegającą się o działkę. Zanim taka umowa zostanie podpisana przez prezesa i innego członka zarządu, zarząd musi podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na podpisanie takiej umowy przez reprezentujących go prezesa i drugiego członka zarządu. Taka kolejność wynika ze statutu PZD. Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwały, a więc najpierw wyraża zgodę, a potem reprezentujący zarząd podpisują umową. W tej sprawie zamieszczamy uchwałę zarządu ROD i wypełnioną umowę dzierżawy działkowej.

2. NABYCIE DZIAŁKI OD DZIAŁKOWCA podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem. W tym przypadku warto śledzić ogłoszenia zamieszczane przez działkowców w lokalnej prasie i internetowych platformach ogłoszeniowych.

Jeśli znaleźliśmy działkę „na sprzedaż” należy podpisać z działkowcem umowę przeniesienia prawa do działki (wzór umowy str. PZD), przy czym podpisy pod nią musza być poświadczone notarialnie. Umowa powinna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy.

Samo podpisanie umowy nie świadczy o jej skuteczności. Zbywający działkę musi złożyć do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy (wzór wniosku str. PZD) załączając jeden jej egzemplarz.
*Wniosek podpisuje(ą) zbywca(y) prawa do działki, jednakże czynności doręczenia wniosku do zarządu ROD może dokonać również nabywca.

Zarząd ROD ma 2 miesiące na zatwierdzenie takiej umowy. Do tego czasu to zbywający prawo do działki (a nie nabywca) jest w dalszym ciągu pełnoprawnym użytkownikiem działki z przysługującymi z tego tytułu prawami jak i ciążącymi obowiązkami. Bezskuteczny upływ tego terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do działki. Zarząd ROD może z ważnych powodów odmówić zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki. Odmowa wymaga jednak uzasadnienia na piśmie. A każda ze stron umowy może na drodze sądowej podważyć zasadność takiej decyzji. Zarząd ROD może także odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, jeżeli jednocześnie wskaże osobę, na rzecz której może nastąpić takie przeniesienie; osoba wskazana przez zarząd ROD składa pisemne oświadczenie o gotowości zapłaty na rzecz działkowca wynagrodzenia w wysokości wskazanej we wniosku o zatwierdzenie umowy terminie 2 tygodni od dnia wskazania. Bezskuteczny upływ terminu jest równoznaczny z uwzględnieniem wniosku działkowca.

Nabywco, pamiętaj aby spisać ze zbywcą protokół zdawczo odbiorczy działki, w którym spiszecie stan liczników wody i prądu.

Członkostwo w Polskim Związku Działkowców

Aby działkowiec mógł mieć realny wpływ na funkcjonowanie ROD, w którym użytkuje działkę, na to, jak Ogród jest zarządzany, uczestniczyć w walnych zebraniach, kandydować do władz i je wybierać, decydować o opłatach ogrodowych itd., inwestycjach powinien wstąpić do Polskiego Związku Działkowców.
W takim przypadku osoba posiadająca prawo do działki w ROD powinna złożyć do zarządu ROD oświadczenie woli o chęci przystąpienia do PZD w formie deklaracji członkowskiej (wzór deklaracji str. PZD). Obecnie składka członkowska z tytułu przynależenia do PZD wynosi 6 zł rocznie od działki.

Opłaty dla nowych działkowców

Każdy nowy działkowiec poza wynagrodzeniem za znajdujące się na działce nasadzenia, naniesienia i obiekty wynikające z umowy przeniesienia prawa do działki lub umowy dzierżawy działkowej, zobowiązany jest uiścić dwie podwyższone opłaty ogrodowe:

  1. podwyższoną opłatę ogrodowa przeznaczonej na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej, której wysokość ustala Zarząd ROD – zwaną potocznie opłatą inwestycyjną
    oraz
  2. podwyższoną opłatę ogrodową przeznaczoną na zarządzanie ROD, której wysokość uchwala Okręgowa Rada PZD – zwaną potocznie opłatą wpisową

Szczegółowe informacje dotyczące wysokości opłat wpisowych w ROD im. Jana Kochanowskiego w Pruszczu Gdańskim zamieszczone są na stronie: Informacje o opłatach wpisowych

Wzory dokumentów dostępne są na stronie PZD: http://pzd.pl/wzory-dokumentow.html