Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. O Rodzinnych Ogrodach Działkowych
Art. 38. [Prawo do działki po śmierci działkowca]
1. W razie śmierci jednego z małżonków prawo do działki, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi.
Jeżeli małżonek nie posiadał prawa do działki, może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki.
2. Z chwilą wygaśnięcia prawa do działki w następstwie niedokonania czynności, o której mowa w ust. 1, roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia powstania. Ustanowienie prawa do działki nie może nastąpić przed upływem terminu wygaśnięcia roszczenia.
3. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę w szczególności okoliczność, czy osoba uprawniona na podstawie ust. 2, korzystała z działki ze zmarłym.
4. W razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim, przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że roszczenie wygasa w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.
PROCEDURA
1. Po śmierci działkowca, małżonek/małżonka (w przypadku braku małżonka inne osoby bliskie) w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy od daty śmierci działkowca są zobligowane zgłosić się do Zarządu ROD z aktem zgonu działkowca oraz z wypełnionymi dokumentami:
a) małżonek/małżonka wypełnia oświadczenie o wstąpienie w stosunek prawny umowy dzierżawy działkowej po zmarłym Działkowcu.
b) inne osoby bliskie wypełniają wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej po zmarłym Działkowcu.
2. Następnie Zarząd ROD na podstawie podjętej uchwały podpisuje z osobą przejmującą po zmarłym działkę Umowę Dzierżawy Działkowej
POTRZEBNE DOKUMENTY
Aby nabyć prawo użytkowania działki po zmarłym Działkowcu, osoba bliska powinna złożyć następujące dokumenty w biurze Zarządu ROD:
- akt zgonu (do wglądu)
- akt/y urodzenia potwierdzający/e pokrewieństwo ze zmarłym działkowcem (do wglądu)
- formularz danych osobowych
- oświadczenie o wstąpienie w stosunek prawny umowy dzierżawy działkowej po zmarłym Działkowcu – małżonek, lub
- wniosek osoby bliskiej o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu
- Małżonek/małżonka przejmujący(a) prawo do działki po zmarłym współmałżonku nie będzie musiał płacić na rzecz PZD obu opłat tj. opłaty, o której mowa w § 147 ust. 1 pkt 1 (potocznie zwanej opłatą inwestycyjną) oraz § 147 ust. 1 pkt 2 statutu PZD (potocznie zwanej wpisowym).
- Osoby bliskie przejmujące prawo do działki po zmarłym Działkowcu są zobligowane do uiszczenia opłaty o której mowa w § 147 ust. 1 pkt 2 statutu PZD (potocznie zwanej wpisowym).
Wysokość opłat wpisowych => Tutaj
Wygaśnięcie prawa do działki
Jeśli po upływie wskazanych w przepisach terminów nie zgłosi się żadna z osób bliskich, działką dysponuje zarząd i może podpisać umowę dzierżawy działki z dowolną osobą.