KOMUNIKAT
w sprawie obowiązku zgłaszania źródeł ciepła i spalania paliw
do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Przypominamy, że do 30 czerwca 2022 roku jest czas na złożenie deklaracji CEEB.
Uruchomiona 1 lipca ubiegłego roku Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma pomóc walczyć ze smogiem i w efekcie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Właściciel lub zarządca budynku powinien zgłosić do niej posiadanie źródeł ciepła lub spalania paliw do I MW.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich budynków, także niemieszkalnych. Zatem deklarację muszą złożyć również działkowcy posiadający altany wyposażone np. w kominki, kozy, westfalki, bojlery elektryczne lub ogrzewane szklarnie/tunele i co ważne – muszą to zrobić samodzielnie (zgłoszeniu nie podlegają przenośne urządzenia elektryczne jak farelki, grzejniki elektryczne, klimatyzatory).
DEKLARACJA
zaznaczając:
- (14) ☐ Szklarnie, tunele foliowe
( dla ogrzewanych szklarni i tuneli foliowych, o ile takowe są posiadane) - [18] ☐ Pozostałe budynki / lokale niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione
(dla altan ogrodowych posiadające źródła ciepła podlegające zgłoszeniu)
Terminy składania deklaracji:
- Na złożenie deklaracji dotyczącej źródła ciepła i spalania paliw, które funkcjonowało przed 1 lipca 2021 r. czas mamy do 30 czerwca 2022 r.
- Natomiast dla nowego źródła ciepła (uruchomionego po 1 lipca 2021 roku) termin ten wynosi 14 dni od daty jego uruchomienia.
Deklarację można złożyć na dwa sposoby:
- w formie elektronicznej samodzielnie przez Internet na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl) bezpośrednio do systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB); aby deklarację złożyć tą drogą trzeba jednak mieć profil zaufany, e-dowód lub podpis elektroniczny,
- wypełniając papierową deklarację, którą należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta (zanieść osobiście lub wysłać pocztą).
Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji grozi grzywna w wysokości do 500 zł. Natomiast, jeśli sprawa trafi do sądu, kwota może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.